Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Instagram

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen İstanbul Medya Merkezi projesi kapsamında düzenlenen seminerlerimiz devam ediyor!

"Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Instagram" başlıklı seminerimiz, ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

Dijitalleşmenin hız kazandığı çağa uyum sağlamanın yolu, sosyal medya kanallarından geçiyor. Son yılların en büyük kitle iletişim araçlarından biri olan Instagram hem medya yapımcılarına hem kullanıcılarına yeni bir alan yaratıyor. Instagram’a halkla ilişkiler çerçevesinden bakmak bu Yeni Dünya’nın hem kullanıcısı hem de yapımcısı olma imkânı sağlıyor.

Öğr. Gör. Meltem İşler Sevindi, “Bir Halkla İlişkiler Aracı Olarak Instagram” başlıklı seminerde, halkla ilişkiler özelinde Instagram’ın 5N1K’sını masaya yatırıyor. Instagram kullanıcılarının bu aracı nasıl okumaları gerektiğine dair bir çerçeve sunuyor.

18 Eylül 2022 / Pazar / 18.00

Yer : İstanbul Tasarım Merkezi Seminer Salonu

Not: Seminer herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.

Öğr. Gör. Meltem İşler Sevindi

Yakındoğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler bölümünden "Türkiye’de Sinema Üzerine Yazılmış Kitaplar” isimli derleme kitabını yazarak mezun olduktan sonra çeşitli televizyonlarda halkla ilişkiler ve tanıtım sorumlusu olarak görev yaptı. Hayal Perdesi Sinema Topluluğu'nun bir üyesi olan Sevindi, Türk Sineması Araştırmaları projesinde çalıştı. Sinema üzerine yazılan birçok kitapta makale ve kitap bölümü yazdı. Marmara Üniversitesi Sinema Bilim Dalı'nda "Ayşe Şasa'nın Sinemasal Düşüncesine Eleştirel Yaklaşım" isimli tez ile yüksek lisansını tamamladı ve doktora çalışmasına İstanbul Üniversitesi’nde sinema alanında devam etmekte. Ulusal ve uluslararası festivallerde pek çok ödül alan kurmaca, animasyon ve belgesel filmlerin yapımcılığını yaptı. Halen sinemayla ilgili teorik ve pratik çalışmalarına devam eden Sevindi aynı zamanda İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde Pazar ve Reklamcılık Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.