Bilim ve Sanat Semineri 2

Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-I) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen İstanbul Tasarım Merkezi Online Kültür Sanat Projesi’nde her ay sanatın farklı alanlar ile ilişkisinin konuşulacağı online seminerler devam ediyor! Bu ay yapacağımız seminerde de bilim ve sanatın benzerliklerini Talha Suna ile beraber ele alacağız.

Bilim ve Sanat genel başlığında gerçekleşecek olan 2. Seminerde ele alacağımız temel konu, bilim ve sanatın benzerlikleri olacaktır. Bu benzerlikler konuları, çalışma nesneleri, yöntemleri ve sonuçları gibi farklı noktalarda aranacaktır. İnsanlık için iki ayrı biliş, üretiş, kendi hayatını ve dünyayı yorumlayış olarak değerlendirilebilecek bilim ve sanat birliğini, insanda kazanmaktadır. Bu yargının ne anlama geldiğini açıklamakla birlikte bu seminerde benzerliklere odaklanıp bu bağlamda bilim ve sanat düşünülecek ve bu düşünme biçiminin bize ne gibi sonuçlar sunabileceği üzerine bazı değerlendirmelerde bulunulacaktır.

Talha Suna

30 Kasım 2021 Cuma / Saat: 17.30

Online seminerlerimiz ücretsizdir ve zoom üzerinden yapılacaktır.

Talha Suna

1987 İsviçre doğumlu olan Talha Suna, üniversitede ilk olarak makine mühendisliği eğitimi almış ancak bu eğitimi yarıda bırakarak 2011 yılında İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde felsefe eğitimine başlamıştır. 2015’te mezun olmasının ardından Yüksek lisans eğitimine Galatasaray Üniversitesi’nde devam etmiş ve 2020 yılında, “La Psychanalyse de la Connaissance chez Gaston Bachelard (Gaston Bachelard’da Bilginin Psikanalizi)” adlı epistemoloji ve bilim felsefesinin kesiştiği çağdaş bir yöntemi konu edinen teziyle mezun olmuştur. 2017’den beri Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde sürdürdüğü araştırma görevliliğinden yakın zamanda ayrılmıştır. Halen İstanbul Üniversitesi’nde doktora eğitimine devam etmektedir.