Aşkın Harfleri Takı Sergisi

Tasarımcı Yeliz Koçer’in Arapça harflerden yola çıkarak tasarladığı yüzük ve kolyelerden oluşan Huruf-u Aşk adlı takı sergisi 17 Mart’ta Sultanahmet’teki İstanbul Tasarım Merkezi’nde açıldı.

Elif, Dal, Sin, Sad, Tı, Zı, Ayn, Kaf, Mim, Nun, Vav, He, Ye, Lamelif harflerinden gümüş olarak yapılan tasarımlar turkuaz, mavi, kırmızı, siyah renklerdeki minelerle işlenmiş. Serginin en ilgi çeken tasarımlarından biri ayn, şın ve kaf harflerinin birleşiminden oluşan Aşk adlı kolye, Hiç, Vav ve Elif adlı kolye ve yüzük tasarımları. Yeliz Koçer, “Harflerin insanlar üzerindeki etkisi bir tasarımcı olarak her zaman dikkatimi çekti. Aynı zamanda çok estetik olan bu harfler hem göze hem de gönle hitap ediyor. Bir yıl önce hat derslerine başlayınca 12 yıllık iş tecrübemden cesaret alarak harflerin kolye ve yüzük tasarımlarını yapmaya başladım.” diyor.

Huruf-u Aşk, ‘Aşk’ın harfleri anlamına geliyor. Koçer, Allah’ın ilmini anlattığı için sergisine bu ismi verdiğini söylüyor. Harflerin ilmi, kadim zamanlardan beri alimlerin ilgisini çekmiş. Ancak Muhyiddin İbn Arabi’nin yazdığı “Harflerin İlmi” gibi eserlerin sayısı az. Aslında bunun nedenini Arabi’nin eserini okuyunca anlaşılıyor. Ünlü alim diyor ki, “Eğer biz bu harflerin sırları ve onların hakikatlerinin iktiza ettiği şeyler hakkında açıkça söz etseydik, o zaman sağ el yorulurdu; kalem körelirdi ve mürekkep kurur tükenirdi; kağıtlar, kırtasiyeler ve levhalar işlenmiş ince deri bile olsalardı, o sırları gene de ihtiva edemezlerdi, taşıyamazlardı. Hiç kuşkusuz bunlar Allah Teala'nın söylemiş olduğu kelimelerden ve sözlerdendir. Bu kelimeler üzerinde dikkatini yoğunlaştıran ve bunların anlamlarını keşfeden kimse için burada bir sır ve harika bir işaret vardır. Eğer kul hazırlanırsa, uygun ortamı kendine hazırlarsa, kalbinin aynasını pırıl pırıl temizlerse ve cilalarsa, işte ancak o zaman devamlı olarak ilahi bağışa kavuşur. O zaman çok uzun bir zamanda kaydedilmesi mümkün olmayan şeyleri bir anda kabul eder. İşte bu nedenle, Hz. Peygamber aleyhisselam, O'ndan ilmini artırmasını istemiştir. Ve hiçbir kimsenin erişemediği, ulaşamadığı ilimlere ve sırlara erişmiştir. "

12 yıldan bu yana altın sektöründe tasarımcı olarak çalışan Yeliz Koçer de bu sırra erme niyetiyle yola çıktığını anlatıyor. 37 parça ürünün yer aldığı sergi, 25 Mart’a kadar açık kalmıştır.

Açılış : 27 Mart 2012

Açılış Saati : 14:00

Sergi Süresi : 17 - 31 Mart 2012

Tasarımcı : Yeliz Koçer

Yeliz Koçer

2000 yılına kadar İzmir'de yaşadı. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü'nden mezun olduktan sonra İstanbul'da meslek hayatına başladı. Uzun süre çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra, hayalini kurduğu projelerini gerçekleştirmeye karar verdi. 2012 yılında İstanbul Tasarım Merkezi'nde gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisiyle Huruf-u Aşk koleksiyonunun tanıtımını yaptı. Halen kişiye özel tasarım çalışmlarına devam ediyor.