Animasyon ve Propaganda

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Ensar Vakfı bünyesinde İstanbul Tasarım Merkezi’nde hayata geçen Animasyon Okulu, Canlandırma Film ve Oyun Tasarım Atölyesi Projesi kapsamında ilk seminerini 24 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirecektir.

Animasyonlar uzunca bir süre sadece çocuk filmi olarak değerlendirilmiş ve bu nedenle animasyonların manipülasyon boyutu ve propaganda gücü olarak kullanımı yeterince ilgiye değer bulunmamıştır. Ancak günümüzde animasyon sektörünün genişlemesi ve sinema sektörü içerisinde giderek daha fazla paya sahip olması, bizleri animasyonlar üzerinde yeniden dikkatle düşünmeye davet eder niteliktedir. Bu seminerde animasyon filmlerin ihmal edilen propaganda gücü, geçmiş ve güncel örnekler üzerinden tartışılarak animasyon filmlerine dair güç ilişkileri boyutunu hesaba katan daha gerçekçi bir portre çizilmesi hedeflenmektedir.

Not: Seminer ücretsiz olup konuya ilgi duyan herkesin katılımına açıktır.

Koray Sevindi

İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olduktan sonra çeşitli kısa film, belgesel ve reklamlarda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Daha sonra New York Film Academy’de burslu olarak yönetmenlik üzerine eğitim aldı. İlk kısa filmi Ekmek (Bread) yurt içinde ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterildi ve pek çok ödül aldı. Animasyon projesi Kafa (TheHead) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapım desteği kazandı. Potansiyel ve Hayal Perdesi dergilerinde sinema üzerine yazılar yazdı. Halen sinema ile ilgili teorik ve pratik çalışmalarına devam etmekte olup İstanbul Medeniyet Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.