Ahmet Öğreten ve M. Ahmet Demir ile Çocuk Kitabı Resimleme ve Karakter Tasarımı Atölyesi

Programın Amacı:

Katılımcıları çizim yeteneklerini daha yüksek seviyeyle çıkararak karakter tasarımları yapmalarını sağlamak ve animasyon eğitimine hazırlamak atölyenin amacıdır. Katılımcıların mevcut bilgi ve yeteneklerine daha profesyonel yaklaşım kazandırmak ve meslek haline getirmeleri için gerekli altyapıyı hazırlamak hedeflenmektedir. Katılımcılar bu eğitimle birlikte hem iyi bir desen bilgisine sahip olabilir hem de karakterlerine yeni yorumlar katabilirler. Grafik, kitap görselleri, çizgi roman ve animasyon sektöründe çalışmak isteyenler ile çizimlerini yetersiz bulup geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Ders İçeriği:

1. Karakter Tasarımı nedir? Niçin karakter tasarlanır? Animasyon sahası nedir? Türkiye’de animasyon alanı nasıldır? Çocuk kitapları yaş gruplarına göre nasıl olmalıdır? Kitap boyutu, sayfa sayısı, biten işin yayıncıya gönderilmesi. Çizerler karakterlerini nasıl tasarlar?
2. Göz, Burun, kulak, ağız çizimi ve ifadeler
3. Erkek, kadın ve çocuk kafa ölçüleri, şekilleri ve saç çizimi
4. El ve ayak çizimi
5. Erkek, kadın ve çocuk vücut ölçüleri, vücut tipleri ve duruşlar
6. Mimikler, duygu ve ifadelerin hareketlerle oluşturulması
7. Kıyafet çizimi ve hareketler , Karakter oluşturma
8. Hikaye ve resmi sayfa ölçüsüne göre yerleştirme (kompozisyon)
9. Karakterin sayfada kullanım şekilleri
10. Mekan içinde yer alan detay ve objelerin çizimi ve yerleşimi
11. Kısa hikaye karakterlerinin çizimi (yaklaşık sekiz sayfa- kapak dahil- maket çocuk kitabı yapımı)
12. Kısa hikaye karakterlerinin çizimi (yaklaşık sekiz sayfa- kapak dahil- maket çocuk kitabı yapımı)

Gerekli Malzemeler:

Kalem, silgi, cetvel, A4 eskiz defteri ile ilk derse katılabilirsiniz.

Atölye Takvimi:

Atölye Tarihleri:

Hafta Sonu / 27 Ekim 2018 - 12 Ocak 2019

Hafta İçi / 25 Ekim 2018 - 10 Ocak 2019

Atölye Günü / Saati:

Hafta Sonu: Cumartesi / 16.30 – 18.30

Hafta İçi: Perşembe / 15.00 - 17.00

Atölye Süresi: 12 Hafta 24 Saat

 

 

 

 

M.Ahmet Demir

23 Eylül 1986'da İstanbul'da nefes almaya başladı. Çocukluk yıllarından itibaren resimler çizdi. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde eğitim aldı. Lise yıllarında dostlarıyla birlikte okullarına Sanat Atölyesi kazandırdı, farklı sanat alanlarında çalışmalarda bulundu. İlk çizimleri “Seher Dergisi” sayfalarında yayımlandı. (okul dergisinde) Sanat hayatı böylelikle başlamış oldu. 2005 yılından bu güne yirmi sekizin üzerinde çocuk kitabı çizdi ve tasarladı. Ailesiyle birlikte kurdukları Atölye Balık'ta çocuklar için resimler çizmeye ve sekiz çocuk dergisine çizimler yapmaya devam ediyor.

Ahmet Öğreten

1965 Yılında Antalya’da doğdu. İlk resim eğitimini 1982-1985 yılları arasında KHO Yaşar ÇALLI Resim Atölyesinde aldı. Resim eğitimine 1994-1997 yılları arasında Hüseyin ÖZDEMİR Resim Atölyesinde devam etti. 1995 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne girdi. Mesleği gereği yurdun pek çok yerinde görev yaparken Resim Atölyeleri kurdu ve eğitimler verdi. Resim sanatının yanında ebru, grafik ve fotoğrafçılıkla ilgilendi, kitap kapak çalışmaları yaptı. On bir “Kişisel Resim Sergisi” açan ve otuzun üzerinde “Karma Resim Sergisi”ne katılan Ahmet ÖĞRETEN halen değişik merkezlerde “Desen”, “Suluboya”, “Peyzajda Eskiz Teknikleri” ve “Karakter Tasarımı” atölye programlarını yürütmektedir.